تبلیغات
روزهای زندگی - جعبه ی پاندورا

روزهای زندگی


در یکی از قصه های اساطیری کهن آمده است که پاندورا ، ملکه ای از سرزمین  یونان  قدیم ،از طرف خدایانی که به زیبایی او حسادت می ورزیدند جعبه ای اسرار آمیز به عنوان هدیه دریافت می کند . او را قسم می دهند که هرگز در جعبه را باز نکند .اما یک روز حس کنجکاوی بر پاندورا غلبه می کند و در جعبه را می گشاید و انواع درد و رنج و بیماری و جنون را به جهان سرازیر می کند . اما یکی از خدایان دلسوز به او کمک می کند تا بتواند به موقع در جعبه را ببندد و پادزهری که زندگی را علی رغم همه ی سختی هایش قابل تحمل می کند برای خود نگه دارد : امیدمحققان جدیدا فهمیده اند که امید چیزی فراتر از تسکین مختصر درد ها و آلام بشری است
و نقش مؤثر و پر قدرتی در زندگی و کسب موفقیت های مختلف تحصیلی بازی می کند و در زمینه ی مشاغل سنگین و پر زحمت ، تحمل آدمی را افزایش می دهد . امید ، از لحاظ تکنیکی چیزی فراتر از دیدگاهی مثبت ، حاکی از این که همه چیز به خوبی و خوشی می انجامد است .اسنایدر روان شناس دانشگاه کانزاس  آن را به نوعی خاص تر تعریف می کند :"امید یعنی اعتقاد به این که علی رغم هر نوع شرایطی هم اراده ی دستیابی به هدف هایم را دارم و هم راه رسیدن به آن ها را"
 
(منبع از کتاب هوش عاطفی، نویسنده :دکتر دانیل گلمن، مترجم:حمید رضا بلوچ)

افراد امیدوار از خصلت های ویژه ای برخوردارند از جمله : قادرند خود را برای انجام کاری تهییج و ترغیب کنند ، به اندازه ی کافی چاره جو و مبتکر هستند و راه های رسیدن به اهداف خود را می یابند ، هنگامی که دچار مشکلی می شوند به خود اطمینان می دهند اوضاع بهتر خواهد شد ، به قدر کافی انعطاف پذیر هستند که برای دستیابی به هدف های خود راه های مختلفی را جست و جو کنند و یا اگر به بن بست رسیدند اهداف خود را تغییر دهند . و هم چنین از این درک بر خوردارند  که کاری شاق و کمر شکن  را به جزئیات کوچکتر و قابل اجرا تقسیم کنند .

از زاویه ی هوش عاطفی  ، امیدوار بودن به این معنی است که شخص در هنگام مواجهه شدن با نا ملایمات و مشکل ها ، دچار نگرانی ، یأس یا احساس شکست نمی شود . افراد پر امید در زندگی و در جریان تعقیب اهداف خود ، خیلی  کمتر از دیگران  دچار  افسردگی ، اضطراب و پریشانی می شوند.
نوشته شده در جمعه 27 مرداد 1391 ساعت 18:47 توسط زهرا مصلی نژاد نظرات |


مرجع قالب وبلاگ در میهن تمپ - طراح قالب : پیچک