تبلیغات
روزهای زندگی - عکسی که در تاریخ علم جاودانه شد.

روزهای زندگی

از میان همایش های برگزار شده ی سولوی ،پنجمین همایش آن که در پاییز 1927در بلژیک با موضوع «الکترون ها و فوتون ها » برگزار شد از اهمیت علمی و تاریخی  ویژه ای بر خوردار بود .
شرکت کنندگان در پایان همایش یک عکس یادگاری هم با هم گرفتند ؛ عکسی که در تاریخ علم جاودانه شد . در این عکس در ردیف جلو پیشکسوتانی نظیر ماکس پلانک ، ماری کور ، آلبرت آنیشتین ، پُل لانژوَن و هندریک لورنتز نشسته اند .در ردیف آخر هم عموما جوان تر هایی نظیر اروین شرودینگر ، ولفگانگ پائولی و ورنر هایزنبرگ به چشم می خورند . و در ردیف میانی نیلز بوهر ، لویی دوبروی و پل دیراک از نظریه پردازان شاخص کوانتومی هستند.


منبع :مجله ی« دانستنی ها »، سال 1392 ،ص 83
در سال 1911 میلادی یک سرمایه دار بلژیکی به نام  ارنست سوِلوی که به ترویج علم علاقه داشت تصمیم گرفت با هزینه ی شخص خود همایشی را برای تبادل نظر میان فیزیکدانان برجسته ی  اروپا برگزار کند . پس از برگزاری موفقیت آمیز و دست آورد های قابل توجه آن ، سولوی به ادامه کار علاقه مند شد و بدین منظور «مؤسسه ی بین المللی فیزیک و شیمی سولوی »را برای برگزاری و مدیریت همایش های بعدی تأسیس کرد. از آن زمان تا کنون همایش های بین المللی سولوِی هر چند سال یک بار با محوریت موضوعات جدید و مهم در عرصه های مختلف فیزیک و شیمی برگزار می شود .

نوشته شده در شنبه 9 شهریور 1392 ساعت 08:52 توسط زهرا مصلی نژاد نظرات |


مرجع قالب وبلاگ در میهن تمپ - طراح قالب : پیچک